Zwykle jednym z najkosztowniejszych aspektów podróżowania jest nocleg. O ile często uda się zaoszczędzić nieco na transporcie np. poprzez nabywanie biletów kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem, o tyle trochę trudniejsze jest znalezienie noclegu na każdą kieszeń. Jest to jednak możliwe. Wystarczy odrobina doświadczenia i wiedzy, a podróżowanie może się stać hobby nawet dla niezamożnego studenta.
Hostele, czyli tanio lecz skromnie.
Podróżując w towarzystwie, a nawet w większej grupie można się rozejrzeć za pokojem w hostelu. To propozycja dla odważnych i niewymagających, ale warto ją rozważyć, ponieważ nocleg w centrum którejś z europejskich stolic można już znaleźć za 30-50 zł od osoby. Są to jednak zwykle pokoje kilku, a nawet kilkunastoosobowe, a taka suma pokryje wyłącznie łóżko, często piętrowe i dostęp do skromnie wyposażonej łazienki. Raczej nie poleca się tam zostawiać bagażu bez opieki, dlatego warto na taką wycieczkę zabrać bratnią duszę, kogoś kto zajmie się naszym dobytkiem gdy udamy się do toalety. Hostele mają jednak swoje plusy. To na pewno możliwość poznania nowych ludzi, a nawet szansa dołączenia do większej grupy osób.
Śpij u lokalnych, czyli couchsurfing.
Portale typu couchsurfing.org czy bewelcome.org to społeczność osób, która oferuje darmowe noclegi we własnych mieszkaniach i domach. To doskonała opcja dla towarzyskich podróżników, którzy liczą na nowe znajomości, a także możliwość zwiedzania miasta z kimś lokalnym. Nierzadko bowiem osoba zapraszająca na nocleg proponuje także krótką wycieczkę po mieście, a nawet wspólne gotowanie. Wystarczy tylko zarejestrować się na którymś z powyższych portali i próbować zasmakować w gościnie. Zwykle w ten sposób zobowiązujemy się w przyszłości także kogoś ugościć, lecz nie jest to konieczne. Nie każdy bowiem ma ku temu warunki mieszkaniowe. Raczej nie ma się co obawiać o swoje bezpieczeństwo itp., ponieważ grupa osób oferujących darmowy nocleg to ludzie otwarci, towarzyscy i skłonni do pomocy. Zawsze jednak warto podróżować w towarzystwie, jeśli mamy jakieś obawy.
Oferty last minute.
Tanie noclegi nie oznaczają jednak wyłącznie spania w kilkuosobowym pokoju, w kiepskich warunkach. Jeśli bowiem uważnie obserwujemy portale typu booking.com, nocowanie.pl, hostelworld.com czy trivago, możemy natrafić na atrakcyjną cenę w hotelu, także tym kilkugwiazdkowym. Niskie ceny zdarzają się na kilka miesięcy przed planowaną podróżą, ale także last minute. Hotele wyprzedają wówczas miejsca noclegowe nawet o połowę taniej z obawy, że nie uda się im odnaleźć żadnego chętnego. Jeśli więc planujecie podróż zaglądajcie na strony internetowe częściej niż zwykle, a być może pojawi się ciekawa oferta lub kupon promocyjny uprawniający do zniżki.
Nocleg za opłatą.
Od niedawna często pojawiają się także oferty noclegów u lokalnych mieszkańców, studentów itp. Taka usługa nosi nazwę Air Bed and Breakfast. Spotkamy się z tym na stronie airbnb.com. Ceny za nocleg są tu bardzo różne w zależności od oczekiwanego przez nas standardu po miejsce usytuowania mieszkania. Czasem zdarzają się gospodarze oferujący 10 zł za noc. Aby skorzystać z tej opcji należy założyć konto na stronie, dokonać rezerwacji interesującego nas lokum, a następnie wykonać przelew z góry. Dalej pozostaje już spotkanie w umówionym miejscu i radość z samej podróży. Takie rozwiązanie jest zwykle bardzo korzystne dla osób podróżujących w grupie, ponieważ zwykle mamy do dyspozycji całe mieszkanie, wraz kuchnią, gdzie można nawet samodzielnie przygotowywać posiłki, co także znacznie zmniejsza koszty wyprawy.
W ostatniej chwili.
Czasem zdarza się nam się poszukiwać noclegu w ostatniej chwili, będąc już na miejscu. W takim wypadku hotel jest zawsze najdroższym rozwiązaniem. Polecamy raczej rozejrzeć się za internatem, bursą szkolną, akademikiem czy schroniskiem młodzieżowym. Tam zawsze znajdziemy tani nocleg. To już dziś zapomniany nieco sposób, a niegdyś był często jedyną opcją, która ocaliła przed spaniem pod chmurką.