Prieš pradedant vardinti ir aprašyti ilgą virtinę objektų ir vietų Sankt Peterburge, pirmiausia reikia užtvirtinti faktą, jog dabar atvažiuoti čia ir viską pamatyti pačiam ar pačiai yra pats geriausias metas. Konkrečius kaštus aptarsiu vėliau, tačiau skaitytojau laikyk savo galvoje minty tokią: nors tu turėsi įdėti šiek tiek laiko ir pinigų gauti vizai, už tai turėsi galimybę pamatyti didybe alsuojantį europietišką miestą ir pasidžiaugti juo už „kaunietiškas“ kainas.
Į Sankt Peterburgą – pažiūrėti tiltų ir metro?
Pradėkime savo pažintį ne nuo Ermitažo muziejaus (kuris dažnam lietuviui asocijuojasi su Sankt Peterburgu taip kaip Eifelio bokštas su Paryžiumi), o nuo transporto! Penkių milijonų gyvybių mieste sunku būtų be jo apsieiti. Mėgėjams pasivaikščioti, tokiems kaip man, gera žinia, jog didžiąją dalį lankytinų vietų ir miesto centrą galima apeiti išvengiant viešojo transporto, jei tavo gyvenamoji vieta yra centrinėje miesto dalyje. Visgi pasinaudoti transportu patartina tiek dėl įdomumo, tiek ir dėl turistinių įspūdžių. Dalykas, kurio negali nepastebėti čia, yra tiltai. Ne veltui Sankt Peterburgas kartais dar vadinamas šiaurės Venecija. Jų įvairovė labai plati – nuo siaurų, skirtų pėstiesiems ir iki didžiulių. Jie išraiškingi, grakštūs, beveik be sovietinio prisilietimo (kaip ir visas miesto centras, kuris dvelkia imperija, puošnumu, detalėmis, o tikrai ne kolūkio darbininkų paveikslėliai). Be tiltų čia niekaip, nes miestas pastatytas buvo tiktų tikriausioje pelkėje sukuriant kanalų, drenažų sistemas rankiniu būdu. Dažnas tiltas miesto centre turi savo skulptūras. Verta pamatyti tiltus: Bankovskiy, Lvinny, Anichkov, Trinity, Bolsheochtiski, Alexander Nevsky, Blagoveshenskyi, Lomanosov.
Pati svarbiausia žinia apie tiltus Sankt Peterburge, jog didieji iš jų, kurie jungia miesto salas turi mechanizmus ir kiekvieną naktį atsidaro ir paryčiais užsidaro! Tai reiškia, jog, jei nuėjai į barą kitoje saloje, nei gyventi ir užsibuvai, namo iki paryčių tikrai nebesugrįši. Tiltų atsidarymas šiuo metu yra ir renginys turistams, bet tuo pačiu vis dar tarnauja savo prigimtiniam tikslui, t.y. leisti keleiviniams ir krovininiams laivams įplaukti ir išplaukti iš miesto uosto. Stebėti kaip per 5-10 min atsiveria tiltas, kuris susideda iš trijų važiuojamų juostų į vieną pusę, ir trijų važiuojamų juostų į kitą pusę yra be galo įspūdingas reginys. Pagrindinis tiltas, prie kurio naktimis renkasi žmonės yra šalia Ermitažo ir vadinasi Dvortsovy. Vasaros sezonu tilto atidarymui akomponuoja ir klasikinė muzika. Kiekvienas tiltas turi savo „darbo“ grafiką. Šį grafiką galite pasitikrinti čia:
Pasidžiaugus tiltais – eilė metro. Atrodytų, kas čia gali būti tokio ypatingo su metro, juk jie panašiai visur vienodi – pilki, užterštu oru ir juose dažnai prireikia susigrūsti. Dėl oro ir sangrūdos Sankt Peterburgas nieko įspūdingo pasiūlyti negali, tačiau metro stotys čia tikrai ne pilkos. Pirmiausiai, reikia nepamiršti, jog metro statybą tikrai sunkino vieta, kurioje įsikūręs miestas – pelkė, tačiau apart šio sunkumo metro stotys yra puiki atrakcija pasižvalgyti. Jos gražios, dažnai puikiai dekoruotos su įmantriais šviestuvais ar piešiniais. Vienomis gražiausių galėčiau įvardinti Ploshchad Vosstanya, Tekhnologichesky Institut, Baltiyskaya, Narvskaya, Krovsky Zavod, Avtovo, Pushkinskaya, Zvenigorodskaya, Mezhdunarodnaya. Metro žemėlapis čia:
Vieno žetono kaina – 35 rubliai (laikas neribojamas). Šiuo metu 1 euras yra lygus apie 70 rublių, taigi važiuoti viešuoju transportu Sankt Peterburge pigiau nei Kaune.
Po pažinties su tiltais ir metro lieka tik pasakyti, jog Sankt Peterburge taip pat kursuoja tramvajai, autobusai ir troleibusai. Vieno bilietėlio kaina – taip pat 35 rubliai. Čia šiek tiek įdomiau su tramvajais, nes nėra akivaizdžiai matomų jų stotelių. Tramvajai stoja tiesiog viduryje gatvės ties specialiu ženklu. Mašinos draugiškai praleidžia pėsčiuosius pasiekti tramvajų. Daugiausia turistams taip pat yra organizuojamos ekskursijos laiveliais. Miesto išsiskiriančiai apsirengę darbuotojai pastoviai kviečia prie jų prisijungti.
Religinis Sankt Peterburgas
Beveik nei vieno miesto apžvalga neapsieina be religinių pastatų jame. Tiesiog pažvelgus ilguoju laikotarpiu atgal į juos buvo labai daug investuota ir jie traukia dėmesį iki šių dienų. Ne išimtis ir Sankt Peterburgas. Daugiausiai mieste yra ortodoksų cerkvių, todėl smagiau pradėti pažintį ne nuo jų.
Sankt Peterburgas, mano manymu, yra pats europietiškiausias Rusijos miestas, į kurią suplaukia ir kitos Rusijoje egzistuotuojančios religijos iš šalies rytų. Greta cerkvių čia randame ir budistų bei islamo religijos maldos namus. Budistų maldos namai yra netoli metro stotelės Staraya Derevnya. Nuo gatvių pastatas atitvertas siena. Įėjus dingsta pojūtis, jog esi Sankt Peterburge. Jautiesi kaip toli rytuose. Maldos namai yra atviri visuomenei, tačiau turistų čia mažai. Atvėrus milžiniškas duris prieangyje reikia nusipirkti apsaugas batams už 5 rublius, kad neprinešti į purvo ir jau galima įeiti vidun. Vaizdas visiškai kitoks nei krikščionių bažnyčiose, tačiau užklumpa ramybės pojūtis kaip ir daugumoje maldos namų. Jei jums pasiseks galbūt jūsų apsilankymo metu ten bus budistų vienuolis, kuris labai noriai ir maloniai praves jums paskaitėlę apie religinius ritualus, spalvų reikšmes, religijos atsiradimą.
Kitas išskirtinas religinis statinys Peterburge yra islamo mečetė. Prisiminta, jog islame religiniuose pastatuose draudžiama vaizduoti žmones, todėl menininkai tik įvairiomis figūromis gali išreikšti savo talentus. Tuo ir galima pasigrožėti Sankt Peterburge esančioje mečetėje.
Ir taip prieiname prie didžiausio sąrašo ortodoksų bažnyčių. Didžioji jų dalis yra išsidėsčiusi centre – kas palengvina „vargšelio“ turisto dalią jas visas „apeiti“ (jei, aišku, tam yra noro). Į vienas cerkves galima įeiti nemokamai, tačiau už apsilankymą kitose – teks susimokėti. Kainos dažniausiai apie keletą eurų. Viena strategiškai patogiausių ir gražiausių yra Prisikėlimo bažnyčia (Spas na krovi). Cerkvė išsiskiria iš viso Sankt Peterburgo centro stiliaus, kuris yra klasikinis ir itališkas. Ji perteikia rusišką dvasią. Einant pagrindiniu Nevskyi prospektu nepastebėti jos tiesiog neįmanoma.
Kaip labai išsiskiriančius religinius pastatus būtina paminėti Isaoko katedrą bei Kazanės soborą. Šie du pastatai didingai įsilieja į miesto vaizdą ir užkrečia savo didybę. Panašus pojūtis apima ir Vienoje, dar vienoje iš Europos imperinių sostinių. Nuvykus į Isaoko katedrą galima už keleto eurų mokestį pasikelti į bokštą, ir kurio atsiveria miesto panorama.
Sankt Peterburge įvardintomis trimis cerkvėmis sąrašas tik prasideda. Per daug nesigilinant į šių architektūrinių statinių išvaizdos ir interjero ypatumus ar projektų autorius verta paminėti, jog dauguma atitinka europietišką stilių. Štai keletas gražiausių aplink metro stotelę Černyševksya: Smolny katedra, šventosios skaisčiosios mergelės pasirodymo cerkvė, Sankt Peterburgo „Notre Dame de Loudres“, gydytojo Panteleimon cerkvė (Church of St. Panteleimon the Healer), Kristaus atsimainymo katedra (transfiguration cathedral). Gydytojo Panteleimon cerkvė šiuo metu rekonstruojama iš išorės, tačiau jos vidų galima apžiūrėti. Iš paminėto penketuko išsiskiria Smolny katedra. Ji išsiskiria mėlynos ir baltos spalvos deriniais. Aplink katedrą yra ir pastatų kompleksas, o šalia – parkas, todėl labai smagu užsukti į šį ansamblį.
Šventųjų Petro ir Povilo katedra (dar kitaip vaidinama Petro ir Povilo fortu), kurią yra privaloma pamatyti. Toliau Aleksander Nevsky vienuolynas, Česme cerkvė, Trijų karalių cerkvė (Church of the Epiphany of Our Lord), Kristaus prisikėlimo bažnyčia (Church of the Resurrection of Christ), Šv. Nikolo mūrininkų katedra (Naval Cathedral of St. Nicholas), Trejybės katedra (Trinity Cathedral). Čia trumpas sąrašėlis su vienomis iš įdomesnių ir išsiskiriančių cerkvių. Verta nepamiršti, jog tiesiog klaidžiojant visai lengvai gali užtikti ir dar kokią nors kitą giduose ar žemėlapiuose nepažymėtą, tačiau akiai mielą ir nuspręsti bent trumpam žvilgtelėti vidun.
Štai čia – pirmosios pasakojimo apie St. Peterburgą dalies pabaiga. Dar šiek tiek pasižvalgysiu ir papasakosiu, ką galima nuveikti St. Peterburge.
Su geriausiais linkėjimais – Brigita 🙂
This entry was posted in Rusija- cerkvės
- ermitažo muziejus
- ką veikti St. Peterburge
- lankytinos vietos St. Peterburge
- Rusija
- St. peterburgas