Wileńska starówka urzeka pięknem, ilością zabytków i swoistym romantycznym klimatem. W obrębie starego miasta wszystkie atrakcje można zwiedzić pieszo. Centrum miasta jest czyste i pozbawione reklam, dzięki czemu ładnie eksponuje swą piękną architekturę. Wszystko jest tu „wysmakowane”, warto przyjrzeć się detalom czy nawet sklepowym szyldom.
Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Wilnie jest Plac katedralny. Organizowane są tu wszelakie święta i uroczystości. Katedra św. Stanisława wniesiona niegdyś w miejscu świętego gaju pogańskiego po licznych przebudowach i pożarze jest obecnie świetnym przykładem XVIII wiecznego klasycyzmu. Pomiędzy archikatedrą a dzwonnicą na Placu Katedralnym znajduje się płyta z napisem „stebuklas” („cud”). Jeśli chcecie, by spełniło się Wasze życzenie, stańcie na niej i obróćcie się o 360 stopni. Tuż obok katedry, znajduje się pomnik księcia Giedymina, założyciela miasta.
Idąc typ tropem możemy wejść na wzgórze Baszty Giedymina, skąd rozpościera się przepiękny widok na panoramę miasta. Jeśli nie mamy ochoty przemierzać kamienistego podejścia, możemy skorzystać z kolejki, która w pół minuty zabierze nas na wzgórze.
Równie ciekawym punktem widokowym jest Góra Trzech Krzyży. Według legendy na Górze Łysej umęczono niegdyś siedmiu franciszkanów. Czterech strącono do Wilejki, trzech zaś ukrzyżowano na górze. Trzy krzyże przetrwały do 30 maja 1950 r., kiedy zostały wysadzone w powietrze. Część ruin wywieziono, większe fragmenty zakopano. W 1989 r. społeczeństwo Litwy postanowiło odbudować krzyże jako pomnik ofiar stalinizmu na Litwie. Rozciąga się stąd wspaniały widok na całe miasto.
Zszedłszy z wzgórza Giedymina odwiedzić możemy Ogród Bernardynów. Został założony w XV w. przez bernardynów którzy prowadzili tu swój browar i wytwórnię miodów pitnych. Doskonałe miejsce na relaksujący spacer. Znajdziemy tu ogród botaniczny, oranżerię, alpinarium, rosarium, place zabaw dla dzieci, miejsca do gry w szachy i 4 fontanny (w tym jedną „śpiewającą”). Wszystko otoczone mnóstwem drzew i ozdobnych krzewów.
W sąsiedztwie ogrodu bernardyńskiego znajduje się jeden z najpiękniejszych kościołów Wilna – kościół Św. Anny. Obecnie stanowi mieszaninę niderlandzkiego gotyku i stylu neogotyckiego z XIX wieku. W środku podziwiać możemy barokowe ołtarze.. Według dawnych opowieści Napoleonowi podczas wyprawy na Moskwę tak się spodobał kościół św. Anny, że chciał go przenieść do Paryża. Tuż obok kościoła znajduje się pomnik Adama Mickiewicza.
Nieopodal kościło Św. Anny znajduje się ulica Literacka. Nazwę tę zyskała w XIX w., na cześć zamieszkałego tu Adama Mickiewicza. Na ulicy podziwiać możemy ścianę, na której malarze i artyści przez dwa lata tworzyli różne metalowe, drewniane i szklane płytki lub obiekty, poświęcone literatom. Każdy z nich stanowi małe dzieło sztuki.
Będąc w Wilnie koniecznie odwiedzić należy Uzupis, czyli Republikę Zarzecza. Uzupis jest urokliwe, pełne zieleni i inspirujące – w każdym zakamarku możemy odkryć coś ciekawego. Jest to dzielnica Wilna, która nadała sobie status niezależnej republiki z własną konstytucją, flagą, hymnem, prezydentem oraz nawet 16-osobową armią! W dawnych czasach zamieszkiwana przez robotników i młynarzy, obecnie jest miejscem upodobanym przez artystów, przez co dzielnica staje się modna i prestiżowa, co adekwatnie przekłada się na ceny tamtejszych mieszkań. Nad rynkiem Uzupis góruje posąg anioła, który jest patronem dzielnicy i symbolicznie łączy niebo z ziemią. Nieopodal odnajdziemy lustrzane płyty z tamtejszą konstytucją w kilku językach (w tym polskim). Warto przeczytać! Jak na tak osobliwe miejsce przystało, nic dziwnego, że święto narodowe Uzupis przypada 1 kwietnia.
Ten wpis został opublikowany wEuropa Wschodnia
- Baszty Giedymina
- ciekawe miejsca
- Góra Trzech Krzyży
- Ogród Bernardynów
- Republika Zarzecza
- tanie zwiedzanie
- Uzupis
- Wileńska starówka
- wilno
- zwiedzanie wilna